Makale Köşesi
Briç Nedir, Briç Nasıl Oynanır?

 

Briç nedir? Briç Nasıl oynanır?

Öncelikle Briç in nasıl bir oyun olduğundan başlayalım.

•  Briç 4 kişi ile oynanır. Eşli oynanan bir oyundur.

Eğer daha önce Eşli Batak veya Eşli King oynadıysanız Briç i öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.

•  Briç 52 lik 1 deste kağıt ile oynanır.

•  Normalde oyun kağıtlarında 4 . . . . .


Yazının Devamı ...

Haftanın Videosu
Makale Köşesi
NÖROBRİÇ

Günümüzde nörolojik sorunlar tüm toplumlarda patlama yapmış durumda. 
Gerek siyasi gerek ekonomik alanlarda hemen her ülkede yaşanan sorunlar insanlarda bunalım yaratmakta. Bu bunalımın insan ilişkilerine yansımaması mümkün değil, kadın ve erkekler arasındaki ilişkiler de bu nörolojik sorunlardan nasibini almakta. İtalya’lı prof.dr. Ezio Di Flaviano’nun yarattığı nörodiyetoloji kavramı tıp dünyasında çok ilgi çekmişti. Hoca değişik olumsuz ruhsal durumların uygun yiyecekle aşılabileceğini söylemişti. Bu konuda hocanın verdiği örneklerden birkaçı şöyle idi:

Öfkeliyseniz çay, kahve ve kırmızı etten uzak durun. Yalnızlıktan sıkıntı duyuyorsanız domates, patlıcan, karnabahar size iyi gelecektir. Keyifsiz dönemlerinizde soğan ve pırasa, düş kırıklığınızda ise kereviz ve havuç bu dönemlerinizi aşmanıza yardımcı olacaktır. Endişeli günlerinizi marul ile, agresifli günlerinizi ceviz ile, kafanızdaki karışıklıkları nane ile, aşırı hiddetinizi badem ile düzeltmeye çalışın ancak aşk acısı içindeyseniz melankolik durumu arttıran pirinç ve şekerden kaçının. Depresyon ise dünyamızda son derece yaygınlaşma yolunda bir ruhsal durum. Beyinin serotonin üretimini durdurması hatta biraz yavaşlatması bile bu duruma yol açan temel nedenlerden biri. Serotonin hormonu serinkanlılığı, sakinliği, sağlıklı düşünmeyi sağlayan önemli bir kimyasal. Beyin bunu üretmeyi durdurduğu veya azalttığı zaman insanlar depresyonun kapısını açıyorlar. Dr. Flaviano serotonine dönüşen triptofan adlı aminoasidin depresyona karşı önemli bir madde olduğunu söylüyor. Triptofan süt, hindi eti, ekmek ve tatlılarda bolca varmış.

Bence beyinin serotonin üretimi için briç oyunu da önemli bir araç. Fakat burada çoğunlukla biz briççilerin önemli bir yanlışı var, briç oyununda hafızamız önce ortağımızın yanlışlarına odaklanır, onları eleştirir, ara sıra da kendi yanlışlarımızı kayda alır. Halbuki başarılı olduğunuz ellerin resmini duvara asıp, kaybettiklerinizi tabii analizini bitirdikten sonra çekmeceye kaldırırsanız beyninizin serotonin üretimi için uygun bir ortam yaratmayı başarırsınız, lütfen deneyin.
15 Şubat 2009  Faik Falay, Cumhuriyet
 


Ana Sayfa
  • Haber Yorumları