ORDU Hava Durumu
ORDU
Günün Makalesi
Defosların Mukayesesi

Bir süredir, briçciler, Romen Defos’a, defans kitabı olan 3.üncü kitapta yer vermemiş olmamın bir eksiklik olduğunu, sonraki baskılarda eklememin iyi olacağını söylemekte ve bu eksikliği kapatmak için örnekleriyle anlatan bir yazı yazmamı istemektedirler. Ben bu isteği, kısacık bir paragraf yazarak bugüne kadar cevaplamıştım. Bu konuda hala istekler alıyor olmam nedeniyle bu yazıyı yazma gereği duydum.
Neden Romen Defos Oynamamalıyız?
Defansta kullandığımız sistemler şu bölümlerden oluşur:

- Ataklar ve dönüşler,
- attitude sinyaller,
→  → →

Devamı  →
Ordu Doğa Manzaraları


İyi bir tedavi doğru teşhisle başlar. Öncelikle Briç sporunu yapmayı etkileyen parametreleri gözden geçirelim. Çok fazla olan bu faktörlerin bizce en önemlilerini incelemeye çalışacağım.
MANTIK
Mantık deyince hemen aklıma “Gerçekler acıdır, biber de acıdır o zaman biber gerçektir” geyiği gelir.
Mantık en basit anlamda doğruyla yanlışı ayırmamıza yarayan düşünme biçimidir. Öğrenilebilen ve geliştirilebilen bir yetidir. Hayatın her alanında gereklidir. Mantıklı insanlar çok daha başarılıdırlar. Mantığımızı doğduğumuzdan itibaren tüm yaşadıklarımız ve öğrendiklerimiz etkiler. Mantığın en temel yakıtı matematiktir. Duygularla yan yana olmaları tehlikelidir.
Yani sadece briç için değil, başarılı bir toplum için eldeki bilgiler ışığında en doğru sonuçlara ulaşabilen, yani Analitik düşünebilen nesillere ihtiyacımız var.
Bunu briç sporunda nasıl sağlayabiliriz? Öncelikle evrensel briç doğrularını yeni başlayanlara, özellikle gençlere planlı bir biçimde aktarmak ve askeri bir disiplin içinde bunları uygulamalarını sağlamaktan geçer. Elbette bol bol ve doğru bir metotta pratik çok önemlidir. Briçte en çok tümden gelim metodunu kullanırız yani rakipte şu el olsa, şöyle konuşurdu veya böyle oynardı gibi.
Örneklemek gerekirse çift taraflı bir dam empasını bir tarafa atarken, kişisel duygulardan ziyade istatistik ve matematik ögelere başvurulmalı ve tabii ki bunlar bilinmelidir. Rakip oyun açtı veya araya girdi demek ki ondadır. Ya da o renk kısaydı demek ki uzun olan taraftadır dam vbg. Rakipler hiçbir şey yapmamışlarsa, yani hep pass demiş olsalar bile ortalıkta dolanan saklı birçok bilgi olabilir.
DİSİPLİN
Bu kavramın hep çatık kaşlı sürekli bağırıp çağıran, dediği yapılmayınca cezalar yağdıran bir algısı vardır. Halbuki benim anlatmak istediğim şudur. Doğru bildiği şeyleri her koşulda yapabilme isteği ve yetisidir. Bu konudaki en kurumsal kurum olan askeriyeden bir örnek veriyorum. Bir komutan askerlerine “ Arkadaşlar, yarın savaşımız var gidin kafanıza göre takılın”. der mi? Bir asker “Bugün hava yağmurlu, ben dinince savaşırım” tavrında olabilir mi? Elbette hayır! .. Bir asker her koşulda savaşmaya hazır olmalı ve kötü de olsa en az bir planı olmalıdır.
Biz de briçte disiplinli bir biçimde oynayıp bunu yaparken de tebessüm edilebileceğini ve zevk alıp eğlenilebileceğini gösterebiliriz.
SPORCU KÜLTÜRÜ
Alman Düşünür Carl Diem Sporu, “değeri olan ciddiye alınan, gayret ve sebatla yapılan, tam kurallı, standartlaşıp, düzeltilmiş, yüksek performans çabasında olan bir oyundur” şeklinde tanımlamıştır. Bununla birlikte sporcu bilgili, zinde, dürüst, çalışkan, Dünyayı takip eden bunları yaparken eğlenebilen bir insan olmalıdır. Bunların yanı sıra  zeka, yetenek vbg. faktörler ikincil faktörler sınıfındadır bana göre. Aslında tüm bunlar mutlu bir yaşamın sırları da olabilir. Briç hayatın küçültülmüş bir minyatürü gibidir. Hayatta ne varsa Briçte de o vardır diyebiliriz. Negatif yöndeki toplum algısını da değiştirebilmemiz gerekir. Bir an önce camiada bu konularla ilgili kişi veya kurumların bir araya gelerek ortaklaşa olarak ülkemize ve insanımıza uygun ciddi projeler üreterek yürürlüğe koymaları gerekir. Her ne kadar briç camiasında gençlere bir ilgiden bahsedebilsek de bu konunun daha kapsamlı ve planlı bir yaklaşıma ihtiyacı vardır.
Bunlar uzun soluklu bir iş olabilir; ancak bir yerden başlamamız gerekir.

Faydalı Linkler

Günün Sözü


Yola çıktıklarını, yolda bulduklarına, değişirsen; yolunu kaybedersin.

Ordu Briç Spor Kulübü

  • - +90 (452) 223 37 08
  • - Fevzi Çakmak Cd. Ahmet Nasuhbeyoğlu İş Merkezi No : 23 Kat: 4 52100 Altınordu / Ordu